تحول اساسی بخش انرژی اروپا با شبکه خطوط لوله هیدروژن

0
11


هیدروژن داغ ترین موضوع در حوزه منابع جدید انرژی است که در حال حاضر در بروکسل مورد بحث قرار می گیرد. مجموعه ای متشکل از از یازده شرکت زیرساخت گازی اروپا طرحی را به منظور نقل و انتقال این سوخت در اروپا تدوین کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، گاز هیدروژن به عنوان محصول  جانبی در فرایندهای صنعتی و تولید برق تولید می شود و خود آن نیز  می تواند به عنوان سوخت استفاده شود. از آنجا که این گاز می تواند به عنوان محصول جانبی انرژی تجدیدپذیر (به اصطلاح “هیدروژن سبز”) تولید شود ، به عنوان یک سوخت بدون کربن یا با کربن اندک شناخته شده است. حتی می توان از هیدروژن به منظور کسب انرژی بیشتر از سوختهای  فسیلی سنتی (به اصطلاح “هیدروژن قهوه ای یا خاکستری”) استفاده کرد.  با این وجود شرکت ها در مورد چگونگی استخراج ، حمل و نقل و ذخیره آن ، در مراحل اولیه تحقیق و توسعه هستند.

هفته گذشته اپراتورهای انتقال گاز از سراسر اروپا چشم انداز چگونگی ایجاد “زیرساخت هیدروژن اروپا” را ارائه دادند که می تواند این گاز را به سراسر قاره برساند.

به منظور انتقال هیدروژن می توان از خطوط لوله گاز موجود استفاده کرد و صرفا تغییرات جزئی لازم است. با این حال داشتن زیرساخت اختصاصی خط لوله هیدروژن ، چارچوب قابل اطمینانی  برای انتقال  خواهد بود. این شبکه بطور خاص خوشه های صنعتی را که می توانند هیدروژن تولید و استفاده کنند و نیز مزارع بادی فراساحلی و نیروگاه های خورشیدی را به هم متصل می کند.

بر اساس نتیجه گیری این سند چشم انداز،  هزینه ساخت این شبکه نسبت به حجم پیش بینی شده بازار هیدروژن ناچیز خواهد بود. طبق برآوردهای اولیه، تکمیل این شبکه تا سال ۲۰۴۰ بین ۲۷ تا ۶۴ میلیارد یورو هزینه خواهد داشت، و ظرفیت انتقال  آن از میزان تقاضای هیدروژن سالانه اروپا در آن زمان – به میزان  ۱،۱۳۰ تراوات ساعت (TWh)-  بیشتر خواهد بود.

بر اساس  این طرح تا سال ۲۰۳۰، ۶،۸۰۰ کیلومتر خط لوله تکمیل میشود که خوشه های صنعتی  محلی تولید هیدروژن را به یکدیگر متصل می کند این شبکه  تا سال ۲۰۳۵ به مراکز جمعیتی متصل می شود. تا سال ۲۰۴۰ ، ۲۲۹۰۰ کیلومتر خط لوله اختصاصی هیدروژن از سوئد تا سیسیل ایتالیا  ساخته می شود.

در اوایل ماه جاری، کمیسیون اروپا، شاخه اجرایی اتحادیه اروپا، استراتژی هیدروژن این اتحادیه را اعلام کرد که در آن برنامه ریزی شده است تا سال ۲۰۲۴ هیدروژن سبز اروپا به ۱ میلیون تن و  تا سال ۲۰۳۰ به ۱۰ میلیون تن توسعه یابد. این استراتژی مکانیسم لازم برای تامین مالی این پروژه را تعریف می کند. همچنین  بر اساس این استراتژی “اتحادیه هیدروژن پاک” شناسایی پروژه ها به منظور دریافت بودجه اتحادیه اروپا را بر عهده خواهد داشت.

با این حال فعالان زیست محیطی در خصوص توسعه شبکه توزیع  هیدروژن  ابراز تردید کرده اند. به عقیده آنها این طرح بهانه شرکت های گازی جهت توجیه ساخت خطوط لوله گاز است  که می توانند برای انتقال گاز فسیلی نیز بکار روند.

منبع: نشریه فوربز

تدوین و ترجمه: دپارتمان تحقیقات و توسعه بازار گروه صنعتی سدیدمنبع خبر : خبرگزاری ایلنا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید