صدای خاطره‌انگیز بچه‌های دهه ۶۰، پادکستی از قصه‌های کهن منتشر کرد/ اجرای آنلاین برای تئاتر کودک مناسب نیست

0
18


گوینده قصه‌های صوتی محبوب «شاپرک خانوم» و «ماه و پلنگ» اثر بیژن مفید از ارائه پادکست قصه‌گویی به نام «قصه‌های سوسن» در ایام کرونا خبر داد.

سوسن مقصودلو که نویسنده، بازیگر و گوینده پر سابقه تئاتر کودک است، در گفتگو با خبرنگار ایلنا، از ارائه پادکست قصه‌گویی به نام «قصه‌های سوسن» در ایام کرونا خبر داد و اینکه در روزهای تعطیلی تئاتر کودک، قصه‌های کهن را برای خانواده‌ها و فرزندان‌شان روایت می‌کند.

مقصودلو با اشاره به اینکه قرار بود پیش از شیوع کرونا، تئاتری را به نام «پولک‌های طلایی» برای کانون پرورش فکری آماده کرده بود که اجرایش به دلیل کرونا عقب افتاد، گفت: پولک‌های طلایی تئاتری برای کودکان بود که خودم آن را نوشته و کارگردانی کرده و به صورت تک‌نفره در آن بازی می‌کنم.

او درباره چشم‌انداز اجراهای کودک، گفت: شنیده‌ام قرار است به زودی تئاترهای کودک هم راه بیفتد. اما این را که خانواده‌ها اعتماد کنند و با کودکان‌شان به سالن بیایند در چنین روزهایی که هشدارهایی درباره بیماری به گوش می‌رسد، بعید می‌دانم. چون وضعیت کنونی خوب نیست و به نظرم باید فکر دیگری کرد.

0111

این بازیگر و کارگردان تئاتر با تاکید بر اینکه چندان موافق تئاتر آنلاین و اجرا از طریق فضای مجازی نیست، گفت: از آن‌جایی که معتقدم برای تئاتر به ویژه تئاتر کودک، مساله حضور و رودرو بودن، اصل ویژه و مهمی است، تئاتر آنلاین را کنار گذاشتم و به قصه‌گویی رسیدم و تصمیم گرفتم پادکستی در این زمینه منتشر کنم.

مقصودلو ادامه داد: در پادکستی با عنوان «قصه‌های سوسن»، افسانه‌های کهن را هر هفته می‌خوانم و ارائه می‌کنم که ابتدا از «هزار و یک شب» شروع کردم، بعد سراغ نقل «هفت سفر سندباد» و «ماه‌پیشونی»، «دختر نارنج و ترنج»، «سنگ صبور» و… مانند آن رفتم.

او خاطرنشان کرد: پادکست را انتخاب کردم که هم از نظر قصه‌گویی به‌نوعی به تئاتر مربوط می‌شود و در عین‌حال نیازی به چهره‌به‌چهره بودن تئاتر ندارد که مجازی بودن، این کارکرد را مختل کند. چون هیچ‌چیزی جای چهره‌به‌چهره بودن را در تئاتر نمی‌گیرد.

مقصودلو یادآور شد: همانطور که در قسمت اول پادکست هم گفتم، این مجموعه قصه‌گویی صوتی را در وهله اول برای بزرگسالان آماده کرده‌ام چون نه تنها خیلی از این قصه‌های کهن اصلا برای بچه‌ها مناسب نیستند، بلکه در این سال‌هایی که با بچه‌ها کار می‌کنم و با مادران‌شان در تماس هستم، مادران جوان تاکید می‌کردند که ما قصه‌های قدیمی را بلد نیستیم. پس این ضرورت را حس کردم که قصه‌های کهن دوباره بازگویی شود و مخاطبم را بزرگسالان در نظر گرفتم تا آنها این قصه‌ها را بر اساس سلیقه و فیلتر خودشان، برای بچه‌هایشان تعریف کنند.

گوینده قصه‌های صوتی محبوب «شاپرک خانوم» و «ماه و پلنگ» اثر بیژن مفید یادآور شد: خیلی از بچه‌های دهه ۶۰ به من می‌گفتند از صدای من خاطره دارند و دوست دارند قصه‌ها و نمایش‌هایی را که در کودکی‌شان با صدای من شنیده و دیده‌اند، دوباره بشنوند.

0000

مقصودلو که پیش از این هم کتاب‌هایی را به شکل صوتی منتشر کرده بود، خاطرنشان کرد: اما در آینده می‌خواهم قصه‌هایی را برای مخاطبان کودک هم در این پادکست روایت کنم؛ یعنی قصد ندارم مخاطبان این مجموعه به سن خاصی محدود شود.

او تصریح کرد: از سوی دیگر، در تئاتری که برای کانون پرورش فکری آماده کردم، همین روال را در پیش گرفته بودم؛ یعنی شهرزاد قصه‌گو می‌آید و قصه‌ای را می‌خواند که ابزار کارش تمام آن‌چیزهایی است که در اختیار دارد؛ مثلا در نمایش از یک کلاه‌گیس آبی استفاده کردم و وقتی قصه مرد ماهیگیری را در کنار دریا تعریف می‌کنم، این موها نقش دریا را ایفا می‌کنند. یا مثلا از اصوات مختلف برای فضاسازی نمایش مانند جنگل، دریا، روستا و… استفاده کردم. اما متاسفانه این اجرا به دلیل کرونا متوقف شد و فکر کردم دو راه دارم؛ یا باید آن را به شکل نمایش آنلاین در فضای مجازی اجرا کنم، یا راه دیگری برایش بیابم.

این هنرمند فعال تئاتر کودک یادآور شد: امیدوارم این پادکست از قصه‌گویی صرف خارج شود و بتوانم پکیجی در کنار آن داشته باشم که علاوه بر قصه‌گویی، امر آموزش به والدین و طرح آموزش هم‌زمان والد و کودک را پیگیری کنم. ضمن اینکه بتوانیم از آموزه‌های یک روانشناس کودک هم استفاده کنیم و در نهایت بتوانیم یک قالب نمایشی هم به این پروژه بدهیم.

مقصودلو در پایان خاطرنشان کرد: اکنون در قسمت پانزدهم پادکست «قصه‌های سوسن» هستم و منتظر بازخوردها و ادامه مسیرم، تا بتوانم نسبت به تحقق این هدف و مجموعه نمایشی – آموزشی آن اقدام کنم.منبع خبر : خبرگزاری ایلنا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید