نیمی از مبتلایان به کرونا کمتر از ۵۰ سال دارند/ مجالس عروسی و عزا عامل اصلی افزایش کرونا/ احتمال اعمال محدودیت های جدید

0
17


رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز متوسط سن مبتلایان به کووید۱۹ را ۵۲ سال و متوسط سن فوتی‌های این بیماری را ۷۲ سال عنوان کرد و گفت: بررسی‌های ما نشان می‌دهد هر جا که مردم در جاهای غیرضروری مانند مجالس عزا و عروسی شرکت کرده و یا مراسم عزا را به صورت غیر قانونی در مساجد، حسینیه‌ها و خانه‌ها برگزار کرده‌اند، تعداد مبتلایان افزایش یافته است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد حسین صومی با تشریح آخرین وضعیت شهرستان‌های آذربایجان شرقی، گفت: شهرستان‌های اهر، بناب، هریس، چاراویماق، میانه و تبریز به ترتیب بیشترین تعداد مبتلایان به کرونا را دارند.

وی از شناسایی بیش از ۴۰۰ مورد مثبت کووید۱۹ در طول ۲۴ ساعت گذشته خبر داد و گفت: همچنین در این مدت هفت نفر نیز فوت شده‌اند، متوسط فوتی‌های هفته گذشته روزانه هشت الی ۹ نفر بود.

وی ادامه داد: ۵۰ درصد مبتلایان و ۱۰ درصد فوتی‌ها زیر ۵۰ سال هستند، متوسط سن مبتلایان به کرونا را ۵۲ سال و متوسط سن فوتی‌های این بیماری ۷۲ سال است و در طول ۲۴ ساعت گذشته ۱۶۰ نفر در بیمارستان‌های استان بستری شده و ۱۱۴ نفر نیز ترخیص شده‌اند که آمار نشان می‌دهد تعداد بستری‌ها نسبت به تعداد ترخیص شده‌ها بیشتر است.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون ۱۸۵ بیمار در بخش آی. سی. یو بستری بوده و ۱۱۱ نفر نیز با استفاده از دستگاه تهویه مکانیکی تنفس می‌کنند، تعداد کل بیماران بستری بیمارستان‌های استان ۷۳۳ نفر است.

وی مجموع کل مبتلایان به ویروس کرونا را در آذربایجان شرقی نزدیک به ۱۹ هزار نفر عنوان کرد و گفت: ابتلای قطعی این تعداد به کرونا با تست پی. سی. آر تایید شده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به نقش برگزاری مجالس عروسی و عزا در افزایش آمار مبتلایان، اظهار کرد: بررسی‌های ما نشان می‌دهد هر جا که مردم در جاهای غیر ضروری مانند مجالس عزا و عروسی شرکت کرده و یا مراسم عزا را به صورت غیر قانونی در مساجد، حسینیه‌ها و خانه‌ها برگزار کرده‌اند، تعداد مبتلایان افزایش پیدا کرده است.

وی با تاکید بر ضرورت رعایت بهداشت فردی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی، تاکید کرد: گذاشتن ماسک در جیب مانند این است که در جلسه امتحان سئوالات را به‌دلیل قرار داشتن خودکار در جیب‌مان جواب ندهیم.

صومی خاطرنشان کرد: استفاده از ماسک آن هم به طور صحیح بسیار موثر بوده و قرار دادن آن در جیب یا کیف زمینه را برای آلوده کردن آن فراهم می‌کند، از خیل عظیمی از مردم که توصیه‌ها را رعایت می‌کنند، قدردانی می‌کنم، اگر آنان رعایت نمی‌کردند، وضعیت بدتر بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در بخش پایانی سخنانش با اشاره به برگزاری جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا با حضور معاون وزیر بهداشت و مدیر مبارزه با بیماری‌ها، اظهار کرد: در این جلسه در خصوص اعمال محدودیت‌ها و فراگیر شدن استفاده از ماسک پیشنهاداتی ارائه خواهیم کرد.منبع خبر : خبرگزاری ایلنا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید