اینجا در ایران خبری از قرتی بازی نیست!

خبرورزشی –

سال گذشته هنگام شروع فصل بیستم نوشتیم که فصل جدید بالاترین فصل فوتبال باشگاهی ایران هیچ تفاوتی با فصل قبل و حتی فصول قبلی ندارد. امسال هم ماجرا به همین منوال است. در حالی که در لیگ‌های معتبر و حتی معمولی فوتبال روز دنیا شروع لیگ همراه با آیین‌های مختلف جذاب و رونمایی از دستاوردهای جدید فوتبالی در حوزه‌های مختلف همراه است، اینجا خبری از این قرتی بازی‌ها نیست. هیچ کس اهمیت نمی‌دهد که می‌توان با چند کار کوچک لااقل از لحاظ بصری به جذابیت مسابقات بیفزاید. 

این سومین سال پیاپی است که مسابقات با یک نوع توپ برگزار می‌شود و خبری از توپ‌های جدید نیست. توپ‌هایی که همان سال اول ورود به ایران هم از لحاظ کیفیت و هم از لحاظ شکل ظاهری انتقادات را برانگیخت و امروز قطعا همان کیفیت ابتدایی را هم ندارد. البته این مشکلی است که احتمالا مربوط به تحریم‌ها می‌شود. دوشنبه شب رییس فدراسیون فوتبال در برنامه فوتبال برتر گفت شرکت آل‌اشپورت که وظیفه تامین البسه تیم ملی را برعهده دارد هم نمی‌تواند به ما توپ بدهد. با این حال هیچ تلاشی از سوی مسوولان سازمان لیگ برای اینکه بتوانند تغییری در این زمینه ایجاد کنند هم دیده نشد. به هر حال احتمالا راه‌هایی وجود داشت که لیگ بیست‌ویکم بتواند با توپ‌های جذاب‌تر و باکیفیت‌تر برگزار شود. 

زمین‌های بی‌کیفیت هم باقدرت سرجای خودشان هستند. تیم‌های باشگاهی فوتبال ایران که همگی درگیر مشکلات مالی شدید هستند و بدهی‌های فراوانی دارند به همراه مدیران اماکن ورزشی در این مدت تعطیلی مسابقات هیچ کاری برای بالا بردن کیفیت زمین‌های مسابقات نکردند. تنها تغییری که در این زمینه رخ داده اجبار نساجی به کوچ از ورزشگاه وطنی قائم‌شهر به ورزشگاه ساری برای خلاصی تیم‌ها از شر چمن مصنوعی است. با این حال چمن ورزشگاه جدید نساجی اگر از آن چمن مصنوعی بدتر نباشد بهتر هم نیست. 

صداوسیما نیز در این مدت فکری به حال کیفیت تصاویر نکرده و هنوز به نظر می‌رسد بازی‌های شهرستان با گوشی‌های نوکیای قدیمی فیلمبرداری می‌شود. جوری که بیننده احساس می‌کند مشغول تماشای بازی فیفا ۹۸ در پلی‌استیشن است. معلوم نیست صداوسیما که این همه پول از قبل فوتبال به دست می‌آورد و حق فوتبال را هم نمی‌دهد، چرا لااقل چند تا دوربین خوب و اچ‌دی به ورزشگاه‌ها نمی‌برد تا بازیکنان و زمین چمن شطرنجی به نظر نرسند. 

به این سیاهه می‌توان نبود VAR را هم اضافه کرد. در حالی که چند ماه گذشته فدراسیون جدید سروصدای زیادی در مورد آوردن تکنولوژی کمک‌داور ویدئویی به فوتبال به راه انداخت و با کلی افتخار اعلام کرد VAR از نیم‌فصل دوم لیگ بیست‌ویکم مورد استفاده قرار می‌گیرد، روز دوشنبه خدادا افشاریان عضو هیات‌رییسه فدراسیون فوتبال گفت امسال هم خبری از این تکنولوژی نیست. این یعنی احتمالا با بالا گرفتن اعتراضات داوری در میانه فصل شاهد رسمی شدن وی‌ای‌آر وطنی یا همان بازبینی صحنه توسط داوران روی موبایل خواهیم بود. اتفاقی که سال گذشته چندین بار رخ داد اما کمیته داوران به هیچ‌وجه زیر بار نرفت که چنین چیزی وجود دارد. 

نبود تماشاچیان در ورزشگاه هم گرچه سابقه‌ای کوتاه‌مدت و تقریبا سه ساله دارد اما باید به این فهرست اضافه شود. هنوز هم هیچ کس نمی‌داند چرا وقتی بسیاری از تجمعات آزاد شده و واکسیناسیون در حد متوسطی صورت گرفته، نمی‌توان فضای باز استادیوم را بین حداکثر چند هزار نفر تقسیم کرد تا لااقل بازگشت تماشاچیان بتواند جان تازه‌ای به فوتبال باشگاهی بدهد. ادامه این روند قطعا به این معناست که عده‌ای می‌خواهند کلا از شر تماشاچیان فوتبال راحت شوند. 

به هر حال لیگ بیست‌ویکم فوتبال ایران در حالی که لیگ‌های معتبر فوتبال دنیا و حتی لیگ‌های کشورهای حوزه خلیج فارس در اواسط نیم‌فصل اول هستند، عصر دیروز آغاز شد. در روزی که نساجی با فجر بازی کرد، پیکان به مصاف نفت مسجدسلیمان رفت، پدیده از آلومینیوم پذیرایی کرد و سپاهان از مس رفسنجان. نخستین گل فصل هم  توسط کریم اسلامی مهاجم نساجی به ثمر رسید. گلی که باید دید در ادامه به یک لیگ جذاب و پویا منجر خواهد شد یا خیر. 


منبع : پارس فوتبال

مطلب پیشنهادی

ستاره مسلمان از رکورد هانری گذشت+عکس

کریم بنزما با گلزنی در دیدار رئال مادرید مقابل سویابه عنوان گلزن ترین بازیکن فرانسوی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *